Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz mnie wesprzeć w mojej pracy, to postaw mi kawę ☕ TUTAJ
Ostatnio dosyć często dostaję zapytania jak zacząć życie w Finlandii, czy warto, czy to dobry pomysł, gdzie szukać pracy, mieszkania, co trzeba zrobić na miejscu. A ponieważ zawodowo zajmuję się pomaganiem obcokrajowcom w nowym kraju i wszystkie te tematy są mi bardzo bliskie na co dzień, pomyślałam, że posegreguję je tutaj i ułożę w jakąś przydatną całość tak aby i Tobie mój czytelniku, jak i mnie również w pracy, ten post mógł być pomocny. Znajdziesz zatem w tym wpisie pakiet najważniejszych informacji o tym jak zacząć życie w Finlandii. Oczywiście ścieżki emigracji są bardzo różne i często mocno indywidualne, ale postaram się zamieścić tutaj kilka dobrych rad.
Kliknij w poniższe tematy aby rozwinąć zawartość:
Oczywiście polecam czujność w stosunku do różnych agencji bo z nimi różnie bywa, ale może bezpośredni kontakt z firmą ze swojej branży pomoże? Warto przeglądać ogłoszenia o pracę zarówno na polskich portalach jak i fińskich. Choćby po to by zobaczyć jakie wakaty są na topie, ewentualnie złapać namiary do firmy, która mogłaby być zainteresowana współpracą.
Tutaj znajdziesz mój wcześniejszy wpis o pracy w Finlandii wraz z linkami do chyba wszystkich większych stron z ogłoszeniami o pracę.
Jeśli przyjeżdżasz do Finlandii od razu z myślą zostania tutaj dłużej, to zarejestrować trzeba się jak najszybciej. Nie jest to kwestia, która załatwiana jest od ręki.
Tutaj link bezpośrednio do strony, która poprowadzi cię przez proces rejestracji. Dostępna jest w j. fińskim i angielskim, link poniżej jest do wersji angielskiej.
I am an EU citizen or an EU citizen’s family member | Maahanmuuttovirasto (migri.fi)
- koszt rejestracji to 54e (2022r)
- podstawy na których chcesz zarejestrować swój pobyt:
- Przybyłeś do Finlandii jako osoba już zatrudniona lub samozatrudniona. W przypadku zatrudnienia rejestracja wydaje się w miarę prosta, przy samozatrudnieniu, warto zagłębić się w temat i poczytać także na stronie Urzędu Podatkowego (po angielsku) oraz tutaj, po polsku: Firma zagraniczna w Finlandii: informacje o opodatkowaniu
- Przybyłeś do Finlandii jako członek rodziny (oznacza to, że na przykład przyjeżdża mąż z żoną oraz dzieckiem. Mąż ma podpisany kontrakt i na tej podstawie rejestruje pobyt, a jego małżnonka oraz dziecko rejestrują jako członek rodziny.)
- Przybyłeś jako student
- Jeśli żaden z tych punktów nie odpowiada twojej sytuacji, posiadasz zabezpieczenie finansowe na podstawie którego można cię zarejestrować. Jaka to kwota? To kwestia indywidualna. Chodzi o to byś mógł udowodnić, że przez najbliższy czas możesz sam się utrzymać, nie korzystając z zasiłków.
- Pamiętaj o wszystkich potrzebnych załącznikach. Ich listę w zależności od podstaw rejestracji znajdziesz na tej stroie, której link jest powyżej (Migri.fi)
- Ważnym dokumentem w przypadku małżeństw jest akt zawarcia związku małżeńskiego potwierdzony Apostille.
- W przypadku związków niemałżeńskich, potrzebne jest potwierdzenie wspólnego życia, jakiś dokument o tym poświadczający.
Warto zarejestrować się od razu także w Urzędzie Ewidencji Ludności (Digi- ja väestötietovirasto / wcześniej znany jako Maistraatti) aby otrzymać wpis do rejestru gminy (kotikunta). Oznacza to, że twój pobyt jest traktowany jako stały i będziesz wówczas mógł korzystać z usług świadczonych przez gminę takich jak opieka zdrowotna czy szkoła.
Nawet jeśli zarejestrowałeś swój pobyt już w Migri i otrzymałeś fiński numer identyfikacyjny, lub też numer ten otrzymałeś od Vero, mimo to, aby mieć dostęp do usług świadczonych w gminie musisz zarejestrować się także w Urzędzie Ewidencji Ludności.
Tutaj znajdziesz informacje oraz formularze do wypełnienia (w j. angielskim):
Registration of a foreigner | Digital and population data services agency (dvv.fi)
Zapewne będzie od Ciebie wymagane przedłożenie dokumentów w formie Apostille.
Apostille to nazwa na specjalne państwowe poręczenie, że dany dokument pochodzi z odpowiedniego urzędu.
Częstym dokumentem wymaganym przy rejestracji w Finlandii jest akt urodzenia czy akt zawarcia związku małżeńskiego.
Wszystkie informacje w jaki sposób załatwić Apostille znajdziesz tutaj: Apostille – Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Wniosek można wysłać listownie na adres MSZ, albo załatwić sprawę osobiście w MSZ. Apostille wydawana jest na wniosek posiadacza dokumentu. Wzór wniosku znajduje się tutaj.
Opłata za jeden dokument to 60zł.
💎 Ubiegając się o dokument Apostille, poproś o odpis wielojęzyczny / na druku unijnym.
Fiński numer identyfikacyjny (henkilötunnus) wydawany jest przez 3 urzędy:
- Migri
- Urząd podatkowy (Vero)
- Urząd Ewidencji Ludności (DVV)
Ten numer to odpowiednik polskiego numeru PESEL.
Składa się z daty urodzin DD/MM/RR plus końcówki. Na przykład:
Maija Mäkinotkelma ma numer identyfikacyjny: 131052-308T.
Pierwsze cyfry to data urodzin, 13.10.1952
Następnie znak minus (-) oznacza, że Maija urodziła się w latach 1900.
Osoba która urodziła się w latach 1800 będzie wtym miejscu miała znak plus (+), a osoba urodzona w latach 2000 literę A.
Kolejne cyfry (w przypadku Maiji to liczba 308) rozróżniają osoby o tej samej dacie urodzin. Liczba ta jest nieparzysta dla mężczyzn, a dla kobiet parzysta.
Ostatni znak w numerze to liczba bądź litera będąca wynikową działania na liczbach wchodzących w skład twojego numeru i jest to tak zwana liczba bądź litera kontrolna.
Pamiętaj aby nie udostępniać bez powodu nikomu swojego numeru, zwłaszcza jego końcówki.
Jeżeli zaczynasz pracę w Finlandii u fińskiego pracodawcy, musisz także otrzymać kartę podatkową (verokortti). Na stronie vero.fi znajdziesz informacje na temat kwestii podatkowych w Finlandii.
Aplikacja o kartę podatkową, w języku angielskim, do wydrukowania.
Fiński Urząd Podatkowy VERO oferuje całkiem sporo informacji w języku polskim także. Warto zerknąć na stronę i znaleźć informacje zgodnie z Twoją potrzebą: Po Polsku – vero.fi
Oddzielny artykuł także tutaj: Mieszkanie w Finlandii – gdzie szukać | Finnish Cafe
Jeżeli będziesz szukać mieszkania na własną rękę to ogłoszenia można znaleźć na przykład na tych stronach:
- www.tori.fi (“vuokrataan” znaczy “na wynajem”)
- www.asunnot.oikotie.fi/vuokra-asunnot
- www.vuokraovi.com
- www.lumo.fi
- www.hops.fi – mieszkania dla studentów
Domyślam się, że wynajęcie mieszkania przez obcokrajowca, w dodatku nie mieszkającego jeszcze w Finlandii może być karkołomne nie tylko ze względu na barierę językową. Warto poszukać kogoś kto mógłby nam w tym pomóc, ewentualnie przyjechać samemu na chociaż chwilę wcześniej i poszukać czegoś na miejscu porozumiewając się z właścicielem choćby bezpośrednio.
Ja miałam dość łatwą sytuację gdyż mój pracodawca wynajął w moim imieniu mieszkanie dla mnie. I choć nie miałam wpływu na to gdzie i jakie jest, to jednak nie byłam zawiedziona. W moim wypadku, jak z resztą w przypadku wielu agencji mieszkaniowych, moje lokum było kompletnie nieumeblowane łącznie z tym, że nie miałam nawet lamp. Tak więc warto ewentualnie wziąć jeszcze tę kwestię pod uwagę i upewnić się czy mieszkanie jest umeblowane czy nie.
Kiedy już wynajmiesz mieszkanko, pomyśl nad ubezpieczniem (kotivakuutus), które w razie nieszczęśliwego zdarzenia pokryje poniesione szkody. Zerknij do punktu 10. – znajdziesz tak informacje o firmach ubezpieczeniowych w Finlandii.
W Finlandii większość spraw urzędowych można załatwić online używając do tego tzw. mocnej autoryzacji poprzez kody bankowe, które otrzymasz w swoim banku.
Kody bankowe będą potrzebne Ci do załatwienia wielu spraw, zatem warto jak najszybciej się o nie postarać (kiedy już zarejestrowałeś pobyt w Migri oraz masz fiński numer indentyfikacyjny “henkilötunnus”).
Nie powiem Ci, który bank warto wybrać, bo to sprawa indywidualna, ale możesz zapoznać się z ofertami niżej wymienionych banków (w przypadkowej kolejności):
- S-Pankki
- Osuuspankki
- Nordea
- OP Bank Group
- Danske Bank
- Handelsbanken
- Säästöpankki
- Oma Säästöpankki
- Aktia
- Alandsbanken
- POP Pankki
Nie wszystkie banki oferują usługi w innych językach niż fiński, natomiast z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bez znajomości fińskiego też da się założyć konto w fińskim banku.
Aby przywieźć zwierzątko ze sobą warto zapoznać się z wymogami dostępnymi na poniższych stronach. W przypadku psa czy kota potrzebne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, czip oraz wpis do książeczki świadczący o odrobaczeniu (w przypadku psów) oraz oczywiście paszport. Nie ryzykuj przejazdu bez wymaganych dokumentów, zadbaj o swojego zwierzaka bo na to zasługuje.
Jeśli podróżujesz promem z Estonii, to ja zwykle ze swoim psem pływam Eckero, tam możesz być z psem w kajucie. Podobnie VikingLine. Na Eckero są specjalnie oznaczone miejsca gdzie piesek może sie załatwić.
Więcej dokładnych informacji na temat wymogów i procedur znajdziesz na stronie Ruokavirasto w języku angielskim.
Ubezpiecznie jest ważne, lub nawet obowiązkowe w Finlandii.
Być może będziesz potrzebować ubezpieczyć:
- mieszkanie (ubezpieczenie mieszkania może na przykład pokryć koszty naprawy zepsutego sprzętu, telefonu, komputera czy innych własności. Nie tylko jeśli zalejemy sąsiada).
- auto (oczywiście ubezpieczenie obowiązkowe (OC) “liikennevakuutus”, ale być może także Kasko (AC), na wypadek na przykład pęknięcia szyby – co akurat jest dość częstym problemem, gdyż zimą ulice posypywane są kamyczkami, które czasem pryskają prosto w szybę. Ja mam już za sobą 3-krotną wymianę szyby).
- psa lub kota (usługi weterynaryjne są bardzo drogie w Finlandii, dlatego warto rozważyć potrzebę ubezpieczenia zwierzątka, które na wypadek koniecznego leczenia pokryje część wydatków).
Firmy ubezpieczeniowe w Finlandii:
Możesz także skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń: www.vertaa.fi
Na początek możesz kupić kartę pre-paid i doładowywać w razie potrzeby. Oczywiście można także zapytać o abonament u operatora.
Przykładowi fińscy operatorzy:
U tych operatorów zakupisz także podłączenie do internetu. Warto sprawdzić także czy spółdzielnia, do której należy Twoje mieszkanie nie oferuje jakiegoś podłączenia do internetu. Wtedy cena jest niższa niż zwykle gdyż spółdzielnia ma podpisaną umowę z operatorem.
Kartę pre-paid kupisz albo bezpośrednio w sklepie operatora, albo w R-kioski. Zwykle R-kioski mają karty do wszystkich większych operatorów w cenie około 5euro. Abonament zakupisz albo przez internet albo, najllepiej na początku, w salonie. Podobnie jest z internetem.
Ja korzystam z abonamentu Telii, w cenie 19 euro miesięcznie mam nielimitowane rozmowy i smsy oraz internet na terenie Finlandii, Estonii, Szwecji, Norwegii, Litwy i Łotwy. W ramach roamingu też coś mam, ale nie wiem ile dokładnie. W każdym razie nigdy mi internetu w Polsce nie zabrakło 🙂
W Finlandii możesz prowadzić pojazd mając prawo jazdy z Polski. Możesz je wymienić na fińskie, ale nie ma takiego obowiązku.
Jeżeli polskim samochodem planujesz jeździć na stałe w Finlandii należy je przerejestrować.
Regulacją ruchu zajmuje się w Finlandii Traficom.
Po Finlandii zimą można jeździć na oponach z kolcami lub zwykłymi zimowymi. Obecnie przepisy nie reguluja kiedy trzeba zmienić opony, kierowca sam musi zdecydować i dostosować do pogody. Czyli kiedy zaczyna się zima (listopad?) zmieniamy na zimówki, gdy już śnieg stopnieje (maj?), zmieniamy na letnie.
Poniżej znajdziesz kilka przydatnych linków, z którymi warto się zapoznać: