Podcast Finnish Cafe o tym gdzie można uczyć się języka fińskiego będąc w Finlandii.
Poniżej wrzucam linki do miejsc gdzie znajdziesz informacje na temat różnych kursów.
Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz mnie wesprzeć w mojej pracy, to postaw mi kawę ☕ TUTAJ
Kursy płatne
- kansalaisopisto – są to szkoły dla dorosłych, w których organizowane są różne zajęcia i kursy, zarówno językowe jak i różne inne. Tutaj jeszcze wyszukiwarka kursów: kurssit.kansalaisopistot.fi/en
- Na stronie finnishcourses.fi masz wyszukiwarkę kursów językowych wg. poziomu i miasta zamieszkania: Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Turku, Tampere, Oulu a także kursów, w których możesz uczestniczyć internetowo (online)
- Także na stronie koulutus.fi znajdziesz ofertę różnych kursów języka fińskiego, na różnych poziomach w całej Finlandii.
- Letni uniwersytet w Tampere posiada w ofercie różne kursy j. fińskiego, nie tylko organizowane latem: www.tampereenkesayliopisto.fi
- Szkoła dla dorosłych w Helsinkach: www.helao.fi
- Instytuty edukacyjne dla dorosłych w Helsinkach, Espoo i Vantaa: www.ilmonet.fi
- Często także uniwersytety organizują kursy. Zobacz: Uniwersytet w Jyväskylä, Otwarty Uniwersytet w Helsinkach. Zobacz też Setlemennti w Jyväskylä
Nauka bezpłatna
Szukając możliwości bezpłatnej nauki języka fińskiego warto zerknąć na następujące możliwości:
- wiele bibliotek miejskich organizuje spotkania językowe. Zobacz na przykład na stronę helmet.fi (Helsinki)
- warto poszukać organizacji wielokulturowych w swoim mieście. Na przykład w Hämeenlinna, wiele bezpłatnych zajęć organizuje orgaizacja Setlementti. Link do kalendarza: www.hameensetlementti.fi/suomen-kielen-ryhmat albo Setlementti Jyväskylä
- często także parafie lub kongregacje organizują kawiarnie językowe, w których można uczestniczyć. Jeśli Cię takie zainteresują, wpisz w wyszukiwarkę kielikahvila seurakunta.
- Fiński Czerwony Krzyż także oferuje różne spotkania językowe.
Kursy z ramienia Biura Pracy (TE-toimisto)
Osoby bezrobotne mogą wziąć udział w zajęciach z języka fińskiego, kultury i nauk społecznych w ramach zintegrowanych szkoleń zorganizowanych przez biuro pracy (TE-toimisto). Udział w kursach jest bezpłatny; uczestnicy mają możliwość pobierania zasiłku dla osób poszukujących pracy. Aby z takiego kursu skorzystać należy skontaktować się z biurem pracy. Trzeba posiadać fiński numer socjalny.
Zobacz na stronę Biura Pracy w j. angielskim: Services and integration plan for immigrants – Internationality – Job Market Finland (tyomarkkinatori.fi) – znajdziesz tu wszelkie istotne informacje na temat kursów integracyjnych dla obcokrajowców. To są te kursy na których uczymy się intensywniejęzyka fińskiego. Swoją przygodę na takim kursie opisałam kiedyś tutaj: Kurs języka fińskiego z ramienia Urzędu Pracy – Finnish Café (finnishcafe.com)
YKI-testi
YKI-testi to nazwa egzaminu państwowego z języka, w przypadku obcokrajowców zazwyczaj chodzi o język fiński.
Certyfikat znajomości j. fińskiego na poziomie średnim (B1) jest wymagany do ubiegania się o obywatelstwo fińskie. Wystarczy także jeśli zdasz jego 2 części, ale w takiej konfiguracji: mówienie + pisanie lub pisanie + słuchanie lub czytanie + mówienie.
Egzamin YKI na wyższym poziomie często wymagany jest do studiów wyższych w Finlandii w języku fińskim.
Opcjonalnie zamiast tego egzaminu, do obywatelstwa wystarczy także świadectwo ukończenia np. szkoły zawodowej w Finlandii.
Egzamin YKI składa się z 4 części: pisanie, czytanie, słuchanie i mówienie.
Jeśli chcesz zarejestrować się na egzamin, to tędy droga: Tutkintotilaisuudet – YKI (opintopolku.fi)
Koszt egzaminu na średnim poziomie w 2022 roku to 140 euro.
Więcej informacji na temat poszczególnych części egzaminu znahdziesz tutaj: Yleisten kielitutkintojen osakokeiden kuvaukset — Soveltavan kielentutkimuksen keskus (jyu.fi)
Ćwiczenia do YKI-testi znajdziesz na przykład na tych stronach:
- YKItreenit – tavoitteena yleinen kielitutkinto suomen kielessä | Kielet | Oppiminen | yle.fi
- Kielitesti – Kielitesti (menossaykiin.fi)
- Itsearviointi (kotisuomessa.fi)
- OSAAN SUOMEA 6 · Osaan suomea
Dodatkowe informacje
Warto zerknąć także na stronę kotoutumisentukena.fi – znajdziesz tutaj zestawienie co w jakich miastach jest dostępne dla obcokrajowców, nie tylko kursy fińskiego ale również innego typu spotkania i zajęcia.
Zachęcam także do kontaktowania się z punktem obsługi obcokrajowców. Takie miejsca znajdują się praktycznie w każdym większym czy mniejszym mieście i pomoże między innymi we wskazaniu gdzie aktualnie znajdziesz odpowiedni dla siebie kurs. Całą listę większych punktów w różnych miastach w Finlandii znajdziesz w moim wpisie: Punkty informacyjne dla obcokrajowców w Finlandii – Finnish Café (finnishcafe.com)
Ewentualnie jeszcze o tym gdzie w internecie można szukać pomocy do nauki j. fińskiego: Nauka języka fińskiego online – Finnish Café (finnishcafe.com)