Mieszkanie w Finlandii? Gdzie szukać?

Image by Anna Lisa from Pixabay

Jeśli podoba Ci się ten artykuł i chcesz mnie wesprzeć w mojej pracy,  to postaw mi kawę ☕ TUTAJ

Rozważasz zmianę mieszkania?

Masz w planie przeprowadzkę do Finlandii?

Chcesz wynając mieszkanie a nie wiesz gdzie szukać?

Oto lista wybranych (i według mnie najlepszych) portali gdzie możesz szukać mieszkania czy domu na wynajem. Kolejność jest przypadkowa.

Poniżej listy znajdziesz także listę słówek fińsko-polskich związanych z tematem.

💎 W zależności od miasta jakie Cię interesuje, możesz też znaleźć lokalne agencje mieszkaniowe. Tak na przykład w Hameenlinnie mamy Hameenlinnan Asunnot Oy, które ma dość dobre doświadczenie w wynajmowaniu mieszkań także obcokrajowcom.

💎 Warto wziąć pod uwagę, że czasem ze względu na ewentualną barierę językową, prywatny wynajmujący może być niezbyt chętny do wynajmu. Często wynajmujący wymaga fińskiego numeru ID przy podpisaniu umowy. Oznacza to, że proces rejestracji pobytu w Migri masz już za sobą.

💎 Warto zapoznać się z informacjami na stronie Fińskiego Urzędu ds. Konkurencji i Konsumentów. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych informacji.

💎 Wiele mieszkań w Finlandii wynajmowanych jest pustych, bez mebli ale też np bez lamp. Warto to wziąc pod uwagę żeby nie być zaskoczonym. Zwykle trzeba zapłacić równowartość jednego czynszu jako kaucję. Jeśli zakończysz wynajem, otrzymasz ją z powrotem, pod warunkiem, że mieszkanie oddasz w nienaruszonym stanie. Warto nawet zrobić zdjęcia ewentualnych ubytków przy podpisywaniu umowy, lub o nich poinformować agencję, żeby później Ciebie nie obciążyli za naprawę.

💎 Warto wykupić także ubezpieczenie mieszkania (czasem zdarza się, że jest to wręcz wymagane). Koszt ubezpieczenia nie jest wysoki a w wypadku jakichś szkód nie będziesz obciążony. Ubezpieczenia działają nieco inaczej w Finlandii niż np w Polsce. Podam dwa własne przypadki:

  • uszkodzeniu uległ mi dość drogi komputer w mieszkaniu. Zgłosiłam do ubezpieczalni i pokryli jego naprawę. Ja musiałam zapłacić omavastuu, czyli swoją część, ale i tak dzięki temu sporo zaoszczędziłam.
  • mąż uległ wypadkowi na wycieczce. Pogotowie rozcięło mu obuwie aby móc dostać się do złamanej nogi. Sanitariuszka poinformowała mnie, że za zniszczone obuwie mogę ubiegać sie przez ubezpieczenie domu. Faktycznie otrzymaliśmy zwrot z ubezpieczalni.

💎 Wiele mieszkań posiada własną saunę na prąd. W blokach, jeśli nie ma w mieszkaniu własnej sauny to jest wpólna, na którą można się zapisać i korzystać zwyke raz w tygodniu w swoim ustalonym czasie. Trzeba o to pytać w swojej administracji.

💎 Zwykle także jest dostępna w blokach wspólna pralnia z szuszarnią. Zasady korzystania
podobne jak z sauny. Zwykle jest bezpłatna (nie spotkałam się aby była pobierana opłata za suszarnie, ale za saunę czasem tak a czasem nie).

💎 Domy w zabudowie szeregowej zwykle mają takie same zasady jak blok mieszkalny (zabudowa pozioma vs zabudowa pionowa). Ja mieszkam w szergówce, saunę każdy ma swoją, ale gdybym nie chciała kupować pralki, to mamy wspólną pralnio-suszarnię. Są także dostępne różne techniczne narzędzia do dyspozycji mieszkańców, farby do malowania części zewnętrznych, kosiarki, sprzęty do pielęgnacji ogrodu, węże, żwir do posypywania zimą, grabie, łopaty itd itp). Jest także schowek na rowery i własna klatka lokatorska na
własne graty. Tak w szeregówkach jak i w blokach.

Słowniczek mieszkaniowy fińsko – polski:

vuokra (€/kk): wynajem (czasem także w odniesieni udo czynszu) (€/mieś):
vastike: czynsz
vakuus – kaucja
huone (h) – pokój
kylpyhuone (kph) – łazienka
keittiö (k)– kuchnia
vaatehuone (vh) – garderoba
eteinen (et) – przedpokój
olohuone (oh) – salon
rakennusvuosi – rok wybudowania
asuinpinta-ala – metraż
kerros – piętro
vesimaksu – opłata za wodę
sopimus / vuokrasopimus – umowa / umowa najmu
hissi – winda
pesula – pralnia
kuivaushuone – suszarnia
asukas – mieszkaniec, lokator
autopaikka – miejsce parkingowe
varasto – magazyn, schowek

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Photopolis

    Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Czuję, że chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoją pracę. Będę polecał to miejsce i często wpadał, by zobaczyć nowe artykuły.

    1. Finnish Café

      Dziękuję bardzo. Artykuł powstał jako odpowiedź na zapytania, które otrzymuję, a ponieważ na co dzień zawodowo pomagam w kwestiach imigracyjno-relokacyjnych głównie w języku angielskim, to uznałam, że swoją więdzę mogę też w takiej formie przekazać w swoim języku ojczystym innym, zainteresowanym Finlandią Polakom. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz