Tampere

Tampere, miasto nazywane Manchesterem Finlandii ze względu na swoją urbanistyczno-przemysłową architekturę.

Tampere jest miastem partnerskim Łodzi w Polsce. Oba miasta łączy industrialny charakter.

W języku mówionym (puhekieli) na Tampere mówi się Manse (od Manchesteru) albo Nääsville.

W skład zespołu miejskiego Tampere zaliczają się takie miasteczka jak znana wszystkim: Nokia, a także  Pirkkala czy  Kangasala.

Tampere leży na północ od Helsinek, około 180 km. 

Miasto należy do regionu Pirkanmaa.

Tampere zostało założone przez szwedzkiego którla Gustawa III w 1889 roku i w tym samym roku uzyskało także prawa miejskie. Miasto obecnie liczy około 245tyś mieszkańców.

Miasto należy do regionu Pirkanmaa.

Tampere zostało założone przez szwedzkiego którla Gustawa III w 1889 roku i w tym samym roku uzyskało także prawa miejskie. Miasto obecnie liczy około 245tyś mieszkańców.

Miasto przecina kanał Tammerkoski, łączący ogromne jezioro Näsijärvi z jeziorem Pyhäjärvi. Znany zapewne wielu park rozrywki Särkänniemi położony jest właśnie nad jeziorem Näsijärvi.

Park Rozrywki Särkäniemi
Park Rozrywki Särkäniemi

W Tampere znajduje się port lotniczy Tampere-Pirkkala.

Warto wybrać się na spacer przy kanale Tammerkoski w sąsiedztwie budynków z czerwonej cegły, znakomicie oddających industrialny charakter miasta.

Będąc w Tampere, zdecydowanie warto spróbować także mustamakkara czyli taka tutejsza kaszanka. Według mnie mega smaczna oczywiście jeśli ktoś lubi takie jedzenie. Kupisz ją ciepłą na przykład w Tammelantori.

 

Kiosk Tapola z mustamakkara
Tammelantori (Plan Tammela)

Tampere chwali się również tym, że jest światową stolicą sauny. Pod tym linkiem znajdziesz listę najlepszych saun publicznych w Tampere. Ach, jest w czym wybierać! 🙂 Możesz na przykład wybrać się do restauracji Kuuma, w pobliżu kanału Tammerkoski, w sąsiedzwie baru z mustamakkara i w tejże restauracji możesz także skorzystać z sauny. A jeśli jeszcze jesteś poszukiwaczam skarbów w kirppisach (tutejszych second-hand’ach) to w okolicy masz 2 całkiem spoko obiekty do obskoczenia. 

Tampere słynie także z pączków (munkki) sprzedawanych w kawiarni wieży obserwacyjnej Pyynikki. Ta 26-metrowa wieża wybudowana została w 1929 roku.

Wieża obserwacyjna Pyynikki
Pączek z kawiarni wieży obserwacyjnej

Z innych atrakcji, oprócz oczywistego Särkänniemi, o kórym wspomniałam już wcześniej, warto odwiedzić również muzea w Tampere, choćby na przykład Muzeum Vapriikki, Muzeum Muminków czy na przykład niedaleko położone muzeum Visavuori w Valkeakoski, o którym pisałam wcześniej na blogu. Pod tym linkiem znajdziesz informacje na temat wielu innych muzeów w Tampere i okolicy.

Od 2021 roku po Tampere można poruszać się także tramawajem. Poza Tampere tramwaje jeżdżą jedynie jeszcze w Helsinkach jeśli chodzi o Finlandię. 

Dodaj komentarz