Tym razem post o moim miasteczku – Hämeenlinna, które to obchodzi w najbliższy piątek swoje 379 urodziny. Poniżej krótko m.inn. o historii miasta.
Miasto Hämeenlinna powstało pierwotnie w obrębie istniejącego już zamku Häme, nad brzegami jeziora Vanajavesi, w roku 1639, kiedy to ówczesny gubernator generalny Finlandii Pietari Brahe, nadał Hämeenlinnie prawa miejskie.
W roku 1777, król Gustaw III (Kustaa III) przeniósł centrum miasta nieco na południe od zamku, w miejsce obecnego centrum. W czasach panowania Gustawa III powstał także kościół główny w Hämeenlinnie architektonicznie nawiązujący do rzymskiego panteonu.
We wrześniu 1832 roku miasto niestety pochłonął olbrzymi pożar, w którym szczęśliwie nie ucierpiał jedynie kościół główny jak również budynki znajdujące się za nim. Odbudowa miasta odbyła się na podstawie planu Carla Ludwiga Engela, ówczesnego czołowego architekta fińskiego.
W roku 1863 otwarto pierwsze połączenie kolejowe z Helsinek do Hämeenlinny, co znacznie pobudziło gospodarkę rejonu, jak również pobudziło transport wodami Vanajavesi na północ kraju, w stronę Tampere.
W roku 1952 w Finlandii miały miejsce 12. Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których Hämeenlinna była gospodarzem konkursu pięcioboju oraz hokeju na trawie. Polska zdobyła wówczas medale w innych dziedzinach – 1 złoty (Zygmuny Chychła – boks), 2 srebrne (Aleksy Antkiewicz – boks i Jerzy Jokiel – gimnastyka) oraz 1 brąz ( Teodor Kocerka – wioślarstwo).
Miastem partnerskim Hämeenlinny w Polsce jest Toruń.
W skład regionu Hämeenlinny wchodzą obecnie także miasteczka Vanaja, Hauho, Kalvola, Lammi, Renko, Tuulos.
Populacja ponad 67tyś.
Burmistrzem miasta od 2013 roku jest Timo Kenakkala.
Więcej na temat ciekawych miejsc w Hämeenlinnie TUTAJ
W najbliższy piątek, 19.01.2018 obchodzone będą 379 urodziny miasta. Główne obchody będą miały miejsce w Verkatehdas od godziny 16.45. Wstęp wolny.
Program od 17.30
- Przemówienie burmistrza miasta Timo Kenakkala
- występ chór męskiego
- Prezentacja publikacji Towarzystwa Hämeenlinny
- Przyznanie nagród w dziedzinie kultury i sportu
- Przyznanie nagród Dzieci i Młodzieży
W związku z urodzinami miasta można skorzystać z bezpłatnego wstępu do następujących miejsc:
- Muzeum Sztuki. Wystawa niemieckiego ekspresjonisty Vexi Salmi. Godziny otwarcia: 11-17
- Muzeum Skogster czyli muzeum miasta Hämeenlinny oraz muzeum Säästöpankki (ten sam budynek) Godziny otwarcia: 11-17
- Dom urodzin Sibeliusa Godziny otwarcia: 12-16
- Budynek Palanderów Godziny otwarcia: 12-16
- Zamek Hame Godziny otwarcia: 12-16